Cetrin (Cetirizine) ceny, aplikácia, popis, analógy, recenzie.

Výživa

Alergia nie je najpríjemnejšia vec, ktorá sa môže stať, a pomerne častý problém. Kýchanie, svrbenie, neschopnosť vychutnať si prírodu, zvieratá, prašné knižnice a oveľa viac. A to ovplyvňuje celkový stav človeka - podráždenosť, únava, zlá nálada.

Teraz sa však farmaceutický priemysel v dnešnej dobe dostatočne rozvinul, takže to, čo je uvedené vyššie, je minulosťou. Príznaky alergie môžu byť teraz odstránené pomocou liekov, z ktorých jedným je Cetrin..

Na úvod sa pozrime, aké generácie existujú s antihistaminikami. To je dôležité, pretože práve generácia určuje účinnosť liekov a schopnosť ovplyvňovať centrálny nervový systém. K liekom patria účinné látky - blokátory histamínových receptorov. A ako viete, histamín je zodpovedný za výskyt reakcie na dráždidlo (svrbenie, začervenanie, opuch, vyrážky), je to on, kto začína tento proces.

Obrázok 1 - Lieky na alergie

K dnešnému dňu sa antialergické lieky delia na generácie. Existujú iba tri z nich. Cetrin patrí k druhému.

Suprastin, Tavegil, Diazolin, Fenistil atď. neselektívne vo svojom pôsobení na receptory. A to znamená, že ovplyvňujú centrálny nervový systém a gastrointestinálny trakt. Táto nediskriminácia vedie k silnému antihistamínovému účinku, ale ospalosť sa javí ako „vedľajší účinok“..

Zirtek, Zodak, Cetrin, Cetirizine, Parlazin atď. menej ovplyvňujú centrálny nervový systém, pretože sú selektívne pre receptory. Preto je ospalosť ako nežiaduca reakcia menej výrazná. S selektivitou však účinnosť liekov proti alergiám zmizne, ak ich porovnáme s prvou generáciou.

Claritín, Erius atď. Sa vyznačujú vysokou selektivitou pre histamínové receptory. Drogy tejto generácie neinteragujú s centrálnym nervovým systémom a také správanie spôsobuje absenciu ospalosti ako nepriaznivej reakcie tela. Pokiaľ ide o účinnosť proti alergiám, potom v týchto liekoch nie je nižšia ako v porovnaní s prvou generáciou.

Cetrin je antialergické liečivo druhej generácie. Odporúča sa užívať ako protizápalové, ako aj na prevenciu exacerbácie choroby.

Droga je založená na cetirizine. Táto účinná látka zabraňuje tvorbe alergických symptómov (svrbenie, opuch, bolesť atď.). Ak dodržíte dávku predpísanú lekárom, nespôsobí Cetrin ospalosť. Absencia sedatívneho účinku je spojená s nemožnosťou prenikania cetrizínu cez hematoencefalickú bariéru do štruktúr centrálneho nervového systému..

Zastavením svrbenia Cetrin nepriamo bráni rozvoju kožných infekcií, ktoré sa často vyskytujú po vyčesaní miesta, kde sa objaví vyrážka alebo najviac svrbivá koža. Znižuje alergickú reakciu kože a priedušiek a bráni takzvanému atopickému pochodu, ktorý sa vyznačuje vývojom dermatitídy na bronchiálnu astmu alebo alergickú nádchu..

Terapeutický účinok Cetrinu môžete pozorovať za dvadsať minút, jeho trvanie je približne jeden deň. Ak ho prestanete užívať, jeho ozveny si môžete všimnúť do troch dní. Účinok samozrejme oslabí. Cetrin teda:

  • eliminuje svrbenie;
  • zmierňuje opuchy;
  • zmierňuje kŕče hladkých svalov;
  • znižuje priepustnosť kapilár a výtok tekutín v tkanive.

Droga tiež spôsobuje, že priebeh alergickej rinitídy nie je taký bolestivý. Zmierňuje upchatie nosa, zmierňuje vyčerpávajúce kýchanie, odstraňuje svrbenie a nadmerné slzenie..

Pri miernej forme bronchiálnej astmy Cetrin významne znižuje počet záchvatov počas obdobia terapeutickej liečby alebo, ak na to existujú lekárske výpovede, prevencia. Je potrebné poznamenať, že Cetrin tiež odstraňuje urtikáriu..

indikácia

Cetrínový sirup a tablety sú účinné v nasledujúcich podmienkach:

  • senná nádcha;
  • alergická rinitída / konjunktivitída;
  • žihľavka;
  • alergické dermatózy so silným svrbením;
  • Quinckeho edém;
  • atopickej bronchiálnej astmy.

kontraindikácie

Cetrin, vo forme tabliet aj vo forme sirupu, je zakázané používať v prítomnosti nasledujúcich podmienok:

  • precitlivenosť alebo alergie na aktívne alebo pomocné zložky liečiva (cetirizín, hydroxyzín);
  • obdobie tehotenstva;
  • dojčenia;
  • deti do 2 rokov (pre sirup);
  • deti do 6 rokov (pre tablety);
  • Cetrínový sirup sa nepoužíva u pacientov s nedostatkom vápnika, neznášanlivosťou na sacharózu-izomaltózu, fruktózu a syndróm malabsorpcie glukózy / galaktózy..

U pacientov s chronickým zlyhaním obličiek a starších pacientov sa denná dávka Cetrinu volí individuálne. Terapeutický kurz je pod dohľadom lekára.

Vedľajšie účinky

Cetrin je pomerne dobre tolerovaný a často nespôsobuje negatívnu reakciu tela. Po podaní drogy však možno pozorovať nasledujúce nežiaduce účinky:

  • bolesť hlavy;
  • nepríjemné pocity v žalúdku / črevách (plynatosť, bolesť brucha, dyspepsia, plynatosť, zápcha, hnačka);
  • migréna;
  • závraty;
  • reakcie z precitlivenosti (vyrážky, svrbenie, žihľavka, Quinckeho edém);
  • suché ústa
  • ospalosť.

Ako užívať Cetrin

Ketrín sa užíva perorálne, perorálne, bez žuvania, bez ohľadu na to, či jete alebo nie. Tabletu vypite trochou čistej vody. Keďže Cetrin je zriedkavý, ale spôsobuje ospalosť a môžete ho užívať 1krát denne, odporúča sa užiť ho večer a vypiť Cetrin pred spaním..

Obrázok 2 - Ako piť tablety Cetrinu

Denná dávka pre dospelého je 10 mg (10 ml sirupu). Maximálna denná dávka je 20 mg.

  • deti po 6 rokoch a dospelí: 10 ml sirupu Cetrin 1krát denne. alebo 2-krát denne. Každý po 5 ml;
  • deti od 2 do 6 rokov: 5 ml. 1 čas / deň alebo 2,5 ml 2-krát denne;
  • pacienti so zníženou funkciou obličiek: 5 ml 1-krát denne a so závažným zlyhaním obličiek 5 ml sirupu každý druhý deň. Navyše, ak Clcr neprekročí 10 ml / min, je použitie liečiva kontraindikované.
  • deti po 6 rokoch a dospelí: 10 mg (1 tableta denne) 1 čas / deň. alebo 2-krát denne. 1/2 tableta;
  • pacienti so zníženou funkciou obličiek: dávka sa vyberá individuálne. Zvyčajne sa dávka znižuje dvakrát, je možné použiť 1/2 tablety každý druhý deň. Ak Clcr neprekročí 30 ml / min, dávka 5 mg sa má užívať každý druhý deň..

Presnú dávku a trvanie lieku predpisuje ošetrujúci lekár!

Klinický obraz, príznaky a povaha priebehu ochorenia určujú trvanie liečby Cetrinom. Droga sa pije dva týždne, aby zmiernila akútnu alergickú reakciu. V takom prípade, ak príznaky zmizli pred stanoveným časom, užívanie Cetrinu sa zastaví. Malo by sa však pamätať na to, že Cetrin sa môže používať nepretržite ako terapeutické činidlo nie dlhšie ako 14 dní..

Ak je Cetrin predpísaný ako profylaxia, aby sa alergia nevracala novou silou a v akútnej forme, potom taký kurz bude v priemere trvať 1-1,5 mesiaca..

Cetrin tiež preukázal dobré výsledky v liečbe bronchiálnej astmy. Používa sa ako základ pre komplexnú liečbu tejto choroby. Kurz trvá 15 - 20 dní, po ktorých je predpísaná týždeňová prestávka, potom sa liek obnoví. Deti mladšie ako 7 rokov, ktoré sú náchylné na výskyt dermatitídy, berú Cetrin 3-4 krát do roka. Tento kurz trvá asi 10 - 14 dní..

Pokiaľ ide o súčasné podávanie Cetrinu a alkoholu, je vhodné zdržať sa pitia alkoholu počas terapeutickej liečby.

Tsetrín počas tehotenstva a počas obdobia hepatitídy B

Obrázok 3 - Cetrín počas tehotenstva

Používanie akejkoľvek formy Cetrinu počas tehotenstva a laktácie je zakázané. Zákaz je spojený s prienikom cetirizínu placentárnou bariérou do materského mlieka. Cetirizín má negatívny vplyv na vývoj mozgu dieťaťa. Ak sa Cetrine užíva počas obdobia hepatitídy B, potom sa dieťa v tomto okamihu prevedie na zmesi na umelé kŕmenie.

Analógy tetrínu

Farmakologický trh ponúka pomerne málo synoným (v kompozícii je prítomný cetirizín) a analógov (lieky s podobným terapeutickým účinkom, tj blokátory histamínu). Cetrín.

Antihistaminiká prvej generácie sú zvyčajne lacnejšie. Dôležité je to, že sa nelíšia vo výraznej selektivite a nespôsobujú nežiaduce reakcie z centrálneho nervového systému. Analógy, ktoré sú súčasťou tretej generácie, pôsobia selektívne, neovplyvňujú nervový systém, ale sú drahšie.

Obrázok 4 - Analógy tetrínu

Aktívnou zložkou Zodak je cetirizín. Možno konštatovať, že medzi nimi nie je žiadny rozdiel. Cetrin je lacnejší ako české synonymum.

Účinná látka Tavegilu - klemastín je blokátor histamínu 1. generácie.

Je zaujímavé, že ospalosť pri užívaní Tavegilu sa vyvíja pomerne zriedka. Tavegil v ampulkách sa používa na liečbu alergií a tiež ako kompletný nástroj na Quinckeho edém a anafylaktický šok..

Účinok klemastínu sa predlžuje o 12 hodín a cetirizín - o 24 hodín. Príjem Cetrinu nie je sprevádzaný ospalosťou a na rozdiel od klemastínu sa v tele nemetabolizuje..

Tavegil je dobre študovaný, má injekčnú liekovú formu a je lacnejší ako Cetrin.

Účinnosť oboch liekov je porovnateľná, ale Cetrin má lepšie kožné prejavy alergií..

Liečivo je desloratadín, blokátor histamínu tretej generácie. Veľmi zriedka vyvoláva vedľajšie účinky. Preto sa Eris odporúča na dlhodobú liečbu. Erius je silnejší a účinnejší ako Cetrin.

Liečivo je chlórpyramín hydrochlorid. Suprastin je účinný po dobu 3-6 hodín. Má však niekoľko vedľajších účinkov: ospalosť, strata sily, narušená stolica, suché sliznice, nevoľnosť, zvracanie, zvýšený očný tlak. Suprastin sa nemá používať u detí mladších ako 3 roky. Okrem toho sa nemôže používať ako profylaxia proti alergiám. Účinnosť Cetrinu je o niečo vyššia. Prakticky nespôsobuje vedľajšie účinky, najmä ospalosť..

Video: Recenzie na liek Cetrin. Indikácie, vedľajšie účinky, formy a analógy

"Cetirizín": analógy, ich porovnávanie a hodnotenie

Produkciu moderných liekov vykonávajú rôzne farmaceutické spoločnosti. Rovnaký liek môže mať iný obchodný názov a môže sa líšiť v použití. Dnešný článok vám pomôže dozvedieť sa viac o cetirizíne. Analógy tohto lieku v rôznych formách sa predložia pre informáciu..

Opis liekovej látky

Účinná látka cetirizín - analóg iných antihistamínov - má antialergický účinok. Liek je dostupný vo forme tabliet, suspenzií a kvapiek. Kvapalný prípravok je častejšie určený na použitie v pediatrii, ale môžu ho tiež používať dospelí pacienti. Účinná látka hydrochlorid cetirizínu po jednej hodine dosiahne maximálnu koncentráciu v tele. Jeho pôsobenie je dlhé. Odobratá dávka sa do 10 hodín zníži iba o polovicu, čo naznačuje dlhý terapeutický účinok.

Prípravky, ktoré obsahujú takú zložku, ako je cetirizín (analógy), majú antipruritický účinok, zmierňujú opuchy, vylučujú hyperémiu a vyrážky. Ich použitie je vhodné pri alergickej nádche, konjunktivitíde, sennej nádche, žihľavke, dermatitíde a dermatóze..

Droga "Cetirizine": recenzie

Droga "cetirizín" vo forme tabliet stojí asi 70 rubľov. Kvapky sú drahšie - 250 rubľov. Liek s týmto obchodným názvom vyrábajú ruské, vietnamské, švajčiarske a iné zahraničné spoločnosti. Domáci liek je najlacnejším zo všetkých.

Drogy z posudkov sú dobré. Nepochybnou výhodou je nedostatok sedácie, ktorá poskytuje mnoho ďalších antihistaminík. Ak vezmete „Cetirizine“, nemôžete sa vzdať zvyčajného spôsobu života: robiť dôležitú prácu a viesť auto. Pacienti sú tiež spokojní s pohodlným použitím. Tablety musíte užívať iba raz denne. Táto skutočnosť poteší zaneprázdnených ľudí, pretože mnohí z nich zvyčajne zabudnú užiť ďalšiu dávku lieku..

Tablety „Cetirizín“, ktorých zloženie predstavuje látka cetirizín hydrochlorid (10 mg), sa nemajú podávať deťom mladším ako 6 rokov. Kvapky sú vhodné pre deti od jedného roku. Použitie lieku je kontraindikované pri ochoreniach obličiek, počas tehotenstva a laktácie.

Populárny „Cetrin“

Suspenzia na báze cetirizín hydrochloridu je Cetrin. Je dostupný vo forme tabliet a sirupu. Cena 20 kapsúl je 200 rubľov, čo odôvodňuje tvrdenie lieku za drahé. Tento liek by nemali užívať pacienti s deficitom laktázy. Tablety sú určené pre dospelých a deti od 6 rokov. Sirup sa môže používať s dvoma. Počas tehotenstva a dojčenia je zakázaný akýkoľvek druh prípravku Cetrin..

Spotrebitelia sa pýtajú: „Cetirizín“ alebo „Cetrín“ - čo je lepšie? Je dosť ťažké na ňu odpovedať, pretože lieky sú takmer rovnaké. Tsetrin je bežný, overený a drahý liek. Cetirizín je lacnejšia droga. Dôležitým rozdielom medzi antihistaminikami je použitie v pediatrii. „Cetirizín“ sa môže používať u detí od jedného roku veku a „Cetrin“ iba od dvoch rokov. Inak sú lieky identické.

Zirtek alebo Zodak?

Lieky Zirtek a Zodak nie sú o nič menej žiaduce. Pokyny pre použitie lieku Cetirizine sú rovnaké. Tieto fondy majú podobné indikácie a kontraindikácie. Cena tabliet Zodak je 160 rubľov, zatiaľ čo Zirtek stojí 250 rubľov..

Charakteristickým rysom lieku „Zodak“ je to, že tablety sú k dispozícii v nižšej dávke (5 mg). Kvapky môžete aplikovať od 6 mesiacov. Liek Zirtek v tekutej forme sa používa pre deti od roku.

Náhradníci prvej generácie

Kontraindikácie lieku „Cetirizin“ nie sú také objemné ako antihistaminiká prvej generácie. Takéto lieky sa nemôžu užívať s glaukómom, adenómom prostaty, niektorými patológiami močového mechúra, ochoreniami dolných dýchacích ciest. Medzi najobľúbenejšie lieky patria: Suprastin, Tavegil, Diphenhydramine, Diazolin. Na rozdiel od tabliet Cetirizine sú indikáciou pre použitie týchto liekov núdzové prípady. Mnohé z nich sú k dispozícii ako injekcie..

Droga „cetirizín“, analógy prvej generácie, spája skutočnosť, že tieto lieky majú antihistamínový účinok. Náklady na lieky sa líšia. Mnohé z uvedených antihistaminík sú lacnejšie. Nevýhody týchto liekov sú:

  • potreba použitia niekoľkokrát denne (zvyčajne sa odporúča trikrát dávka);
  • nútené odmietnutie vykonávať dôležitú prácu a vedenie vozidla;
  • výrazný sedatívny účinok;
  • nemožnosť dlhodobého použitia.

Látka loratadín a lieky na jeho základe

„Loratadine“ alebo „Cetirizine“ - čo je lepšie? Na zodpovedanie tejto otázky je potrebná porovnávacia analýza liekov..

„Loratadín“ - tablety s rovnakou účinnou látkou. Cena lieku je od 30 do 100 rubľov a závisí od výrobcu. Antihistaminikum patrí do druhej generácie. Droga pôsobí analogicky ako tablety „Cetirizín“. Tieto nástroje však majú rozdiely. Ktorý liek kúpiť na liečbu alergií: „Loratadín“ alebo „Cetirizín“?

  • Čo je lepšie pre malé dieťa? Deti mladšie ako 2 roky nie sú predpisované žiadne z uvedených liekov. Po 2 rokoch sa môže uprednostniť ktokoľvek.
  • S alergickou reakciou na uhryznutie hmyzom sa „Loratadine“ lepšie vyrovná. Ak si pozorne preštudujete písomnú informáciu pre používateľov tabliet „Cetirizín“, tento pokyn túto indikáciu vôbec neobsahuje.
  • Ak je liečba nevyhnutná pre nastávajúcu matku, potom sa uprednostňujú tablety loratadínu. Je dôležité užívať liek podľa predpisu lekára.
  • Je neprijateľné kombinovať cetirizín s alkoholom. Ak ste pili alkohol a zrazu bolo potrebné použiť antialergikum, je lepšie použiť „Loratadine“..

Aký alergický liek si vybrať?

Už viete, ako liek „Cetirizine“ popisuje liek. Populárne analógy tohto lieku sa vám tiež stali známymi. Takže aký druh liekov zvoliť, aby sa nemýlil?

Na dosiahnutie pozitívneho výsledku pri liečbe alergickej reakcie by ste sa mali poradiť s odborníkom. Po vyšetrení lekár vyberie pre vás vhodný liek. V závislosti od sťažností sa účinnosť rôznych prostriedkov nápravy bude líšiť:

  • Ak je potrebná núdzová liečba, silný opuch alebo šok, používajú sa lieky prvej generácie. Nemôžu sa používať dlho, takže liečenie patológií, ako je senná nádcha alebo výtok z nosa, nie je týmito prostriedkami opodstatnené. Akonáhle sa pacient cíti lepšie, lieky prvej generácie sa skúšajú nahradiť inými.
  • Lieky Zodak a Zirtek sa často používajú pre deti. Sú predpísané na alergie spôsobené jedlom, očkovaním. Môžu byť tiež použité pri komplexnej liečbe ORL chorôb: zápal stredného ucha, sínusitída, sinusitída..
  • „Cetirizín“ a „Cetrín“ sa častejšie používajú pri liečbe dospelých pacientov. Tieto lieky vykazujú dobré výsledky pri alergiách sprevádzané opuchom slizníc a začervenaním..

Recenzie antialergických liekov sa tvoria veľmi rozdielne. Takýto liek bol vhodný pre jednu osobu a pre inú osobu. Nemali by ste sa spoliehať na skúsenosti svojich priateľov a známych s použitím lieku, ktorý odporúčajú. Pamätajte, že telo každej osoby je individuálne.

Zhrnúť

Antihistaminiká druhej generácie vedené liekom Cetirizín sú úspechom. Tieto lieky sú schválené na dlhodobé použitie. Niektoré lieky sa môžu používať roky. „Cetirizín“ a jeho analógy majú minimálne kontraindikácie. Také blokátory histamínových receptorov majú zriedkavo vedľajšie účinky. Lieky sú pacientmi dobre tolerované, sú relatívne lacné a sú komerčne dostupné. Ak trpíte alergiami, mali by ste sa poradiť s lekárom a zistiť, ktorý liek je pre vás vhodný. zdar!