Cetirizín - návod na použitie, recenzie, analógy a formy uvoľňovania (10 mg tablety, kvapky, sirup) lieku na liečbu urtikárie, sennej nádchy a iných prejavov alergií u dospelých, detí a tehotenstva. zloženie

Alergény

V tomto článku si môžete prečítať pokyny na používanie lieku Cetirizine. Poskytuje spätnú väzbu od návštevníkov tohto webu - spotrebiteľov tohto lieku, ako aj názory lekárskych odborníkov na používanie cetirizínu v praxi. Veľkou požiadavkou je aktívne pridať svoje recenzie na liek: liek pomohol alebo nepomohol zbaviť sa choroby, aké komplikácie a vedľajšie účinky boli pozorované, prípadne neboli oznámené výrobcom v anotácii. Analógy cetirizínu v prítomnosti dostupných štrukturálnych analógov. Používa sa na liečbu žihľavky, sennej nádchy a iných prejavov alergií u dospelých, detí, ako aj počas tehotenstva a laktácie. Zloženie liečiva.

Cetirizín je kompetitívny antagonista histamínu, metabolit hydroxyzínu, blokuje H1-histamínové receptory. Zabraňuje vývoju a uľahčuje priebeh alergických reakcií, má antipruritický a antiexudačný účinok. Ovplyvňuje skoré štádium alergických reakcií, obmedzuje uvoľňovanie zápalových mediátorov v neskorom štádiu alergickej reakcie, znižuje migráciu eozinofilov, neutrofilov a bazofilov. Znižuje priepustnosť kapilár, zabraňuje rozvoju opuchu tkanív, zmierňuje kŕče hladkých svalov.

Eliminuje kožnú reakciu na zavedenie histamínu, špecifických alergénov, ako aj ochladzovanie (so studenou urtikáriou)..

Prakticky žiadne anticholinergické a antiserotonínové účinky. V terapeutických dávkach prakticky nespôsobuje sedatívny účinok. Nástup účinku po jednej dávke 10 mg cetirizínu - po 20 minútach (u 50% pacientov) a po 60 minútach (u 95% pacientov) trvá viac ako 24 hodín. Po prerušení liečby pretrváva účinok do 3 dní.

zloženie

Cetirizín dihydrochlorid + pomocné látky.

farmakokinetika

Rýchlo sa vstrebáva z tráviaceho traktu. Jedlo neovplyvňuje rozsah absorpcie (AUC), ale predlžuje čas na dosiahnutie Cmax o 1 hodinu a znižuje hodnotu Cmax o 23%. V malom množstve sa metabolizuje v pečeni O-dealkyláciou, čím sa vytvorí farmakologicky neaktívny metabolit (na rozdiel od iných blokátorov receptora H1-histamínu metabolizovaných v pečeni pomocou cytochrómového systému P450). Neakumuluje sa. 2/3 liečiva sa vylučujú v nezmenenej forme obličkami a asi 10% v črevách. Prienik do materského mlieka.

indikácia

  • sezónna a trvalá alergická rinitída a konjunktivitída (svrbenie, kýchanie, nádcha, slzenie, hyperémia spojoviek);
  • žihľavka (vrátane chronickej idiopatickej žihľavky);
  • senná nádcha (senná nádcha);
  • svrbenie
  • angioedém (Quinckeho edém);
  • svrbiace alergické dermatózy (vrátane atopickej dermatitídy, neurodermatitídy).

Uvoľnenie formulárov

10 mg filmom obalené tablety.

Kvapky na perorálne podanie.

Návod na použitie a dávkovanie

Dospelým a dospievajúcim starším ako 12 rokov sa odporúča užívať 10 mg (1 tableta) cetirizínu, najlepšie večer..

Deti vo veku od 6 do 12 rokov s hmotnosťou menej ako 30 kg, 5 mg (1/2 tablety) večer; s telesnou hmotnosťou vyššou ako 30 kg - 10 mg (1 tableta) večer. Je možné užiť 5 mg (1/2 tablety) 2-krát denne (ráno a večer)..

Dospelým a dospievajúcim starším ako 12 rokov sa odporúča užívať 10 mg (10 ml (2 odmerky)) cetirizínu, najlepšie večer..

Deti vo veku 2 až 12 rokov s hmotnosťou menej ako 30 kg sú predpísané 5 ml (1 odmerka); s telesnou hmotnosťou viac ako 30 kg - 10 ml (2 odmerky) večer. Je možné užiť 5 ml (1 odmerka) dvakrát denne (ráno a večer).

Dospelým a dospievajúcim starším ako 12 rokov sa odporúča užívať 10 mg (20 kvapiek) cetirizínu, najlepšie večer..

Pre deti vo veku 1 až 2 roky sa liek predpisuje 2,5 mg (5 kvapiek) 2-krát denne; vo veku 2-6 rokov - 2,5 mg (5 kvapiek) 2-krát denne (ráno a večer) alebo 5 mg (10 kvapiek) večer; vo veku 6-12 rokov - 5 mg (10 kvapiek) 2-krát denne (ráno a večer) alebo 10 mg (20 kvapiek) večer.

Pacienti so zlyhaním obličiek majú odporúčanú dávku znížiť dvakrát.

V prípade zhoršenej funkcie pečene sa musí dávka zvoliť individuálne, zvlášť starostlivo - so súčasným zlyhaním obličiek.

Starší pacienti s normálnou funkciou obličiek nevyžadujú úpravu dávky.

Pri sezónnej alergickej rinitíde trvá liečba u dospelých zvyčajne od 3 do 6 týždňov a pri krátkodobej expozícii alergénu postačuje podávanie do 1 týždňa. Liečba pre deti staršie ako 6 rokov trvá 2 až 4 týždne a pri krátkodobej expozícii alergénu postačuje podávanie do 1 týždňa..

Tablety sa užívajú perorálne, bez ohľadu na jedlo, bez žuvania a pitia dostatočným množstvom tekutiny, najlepšie večer.

Vedľajší účinok

  • suché ústa
  • dyspepsia;
  • bolesť hlavy;
  • ospalosť;
  • únava
  • závraty;
  • excitácia;
  • migréna;
  • kožná vyrážka;
  • angioedém;
  • žihľavka;
  • Svrbivá pokožka.

kontraindikácie

  • závažné ochorenie obličiek;
  • tehotenstva;
  • laktácia (dojčenie);
  • precitlivenosť na liečivo.

Tehotenstvo a laktácia

Liek je kontraindikovaný počas tehotenstva. V prípade potreby by sa o ukončení dojčenia malo rozhodnúť o vymenovaní lieku počas laktácie.

Použitie u starších pacientov

Používajte opatrne u starších pacientov.

Použitie u detí

Liek vo forme kvapiek na orálne podávanie je určený deťom starším ako 1 rok.

Sirupový prípravok je určený deťom starším ako 2 roky.

Droga vo forme tabliet je určená deťom starším ako 6 rokov.

špeciálne pokyny

Súčasné užívanie liekov, ktoré tlmia centrálny nervový systém, sa neodporúča..

Na pozadí použitia lieku by sa nemal používať etanol (alkohol).

Pri predpisovaní lieku pacientom s diabetes mellitus treba mať na pamäti, že 1 tableta zodpovedá menej ako 0,01 XE, 10 ml sirupu (2 odmerané lyžice) obsahuje 3,15 g sorbitolu (800 mg fruktózy), čo zodpovedá 0,026 XE.

Z dôvodu obsahu glycerolu sú pri užívaní lieku vo vysokých dávkach možné propylénglykol, metyl-4-hydroxybenzoát, propyl-4-hydroxybenzoát v sirupe, bolesti hlavy, poruchy gastrointestinálneho traktu, bronchospazmus, žihľavka..

Vplyv na schopnosť viesť vozidlá a kontrolné mechanizmy

Počas obdobia užívania lieku je potrebné zdržať sa vykonávania potenciálne nebezpečných aktivít, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a rýchlosť psychomotorických reakcií..

Liekové interakcie

Nebola stanovená žiadna klinicky významná interakcia cetirizínu s inými liekmi.

Spoločné použitie s teofylínom (v dávke 400 mg za deň) vedie k zníženiu celkového klírensu cetirizínu (kinetika teofylínu sa nemení).

Analógy lieku Cetirizine

Štrukturálne analógy účinnej látky:

  • Alerza;
  • Allertec;
  • Zincet;
  • Zirtek;
  • Zodak
  • Cetirizín;
  • Parlazine;
  • Cetirizin Hexal;
  • Tetirizine Teva;
  • Dihydrochlorid cetirizínu;
  • Cetirinax;
  • Cetrin.

Analógy terapeutického účinku (lieky na liečbu urtikárie):

  • Allerfex;
  • Asmoval 10;
  • astemizol;
  • Burlicort
  • Vero Loratadin;
  • hydrokortizón;
  • Histaglobin;
  • Histalong;
  • Histafen;
  • Decortin;
  • dexametazón;
  • Zadit;
  • Zirtek;
  • Zodak
  • Chlorid vápenatý;
  • Kenacort
  • Kestin
  • Clargotil;
  • Claridol;
  • Clarisens;
  • Claritine;
  • Clarifer;
  • Clarotadine;
  • klemastin;
  • Xizal;
  • Lomilan;
  • loratadín;
  • Lordestine;
  • Lorinden;
  • Mibiron;
  • Nobrassite;
  • Oxycort;
  • Parlazine;
  • prednizón;
  • Primalan;
  • Rivtagil;
  • Synoderm;
  • Soventol;
  • Suprastin;
  • Suprastinex;
  • Tavegil;
  • Telfast;
  • Tirlor;
  • Tranexam;
  • Trexil;
  • Fenistil;
  • Fenkarol;
  • Fortecortin;
  • Hilak forte;
  • Celeston;
  • Cetirinax;
  • Tsetrin;
  • Erolin.

Kvapky cetirizínu

cetirizín

zloženie

1 tableta obsahuje liečivo: cetirizín dihydrochlorid - 10,0 mg.

Farmakoterapeutická skupina

Antialergický blokátor H1-histamínového receptora

Kód ATX

farmaceutický účinok

Cetirizín - účinná látka lieku, je metabolitom hydroxyzínu, patrí do skupiny kompetitívnych antagonistov histamínu a blokuje receptory H1-histamínu. Okrem antihistamínového účinku cetirizín bráni rozvoju a uľahčuje priebeh alergických reakcií: pri dávke 10 mg raz alebo dvakrát denne inhibuje neskorú fázu agregácie eozinofilov v koži a spojovky pacientov so sklonom k ​​atopii. Klinická účinnosť a bezpečnosť Štúdie na zdravých dobrovoľníkoch preukázali, že cetirizín v dávkach 5 alebo 10 mg významne inhibuje reakciu vo forme vyrážky a začervenania na zavedenie vysokej koncentrácie histamínu do kože, avšak nebola zistená žiadna korelácia s účinnosťou. V 6-týždňovej, placebom kontrolovanej štúdii, na ktorej sa zúčastnilo 186 pacientov s alergickou rinitídou a sprievodnou bronchiálnou astmou mierneho a stredne ťažkého stupňa, sa preukázalo, že užívanie cetirizínu v dávke 10 mg raz denne znižuje príznaky rinitídy a neovplyvňuje funkciu pľúc. Výsledky tejto štúdie potvrdzujú bezpečnosť používania cetirizínu u pacientov s alergiou a bronchiálnou astmou mierneho až stredne ťažkého stupňa. Štúdia kontrolovaná placebom ukázala, že užívanie cetirizínu v dávke 60 mg denne po dobu 7 dní nespôsobilo klinicky významné predĺženie QT intervalu. Príjem cetirizínu v odporúčanej dávke preukázal zlepšenie kvality života pacientov s celoročnou a sezónnou alergickou rinitídou. Deti V 35-dňovej štúdii zahŕňajúcej pacientov vo veku 5 - 12 rokov sa nezistili žiadne známky imunity proti antihistamínovému účinku cetirizínu. Normálna kožná reakcia na histamín sa obnovila do troch dní po prerušení liečby s jej opakovaným použitím. V 7-dňovej placebom kontrolovanej štúdii cetirizínu v liekovej forme, sirup zahŕňajúci 42 pacientov vo veku 6 až 11 mesiacov preukázal bezpečnosť jeho použitia. Cetirizín sa podával v dávke 0,25 mg / kg dvakrát denne, čo približne zodpovedalo 4,5 mg za deň (rozsah dávok sa pohyboval od 3,4 do 6,2 mg za deň). Použitie u detí od 6 do 12 mesiacov je možné len na lekársky predpis a pod prísnym lekárskym dohľadom.

Indikácie pre použitie

Cetirizín dihydrochlorid, perorálne kvapky 10 mg / ml, je indikovaný u dospelých a detí vo veku 6 mesiacov a starších, aby sa uľavili: nazálne a očné príznaky trvalej (perzistentnej) a sezónnej (intermitentnej) alergickej nádchy a alergickej konjunktivitídy: svrbenie, kýchanie, upchatie nosa. nádcha, slzenie, hyperémia spojoviek; príznaky chronickej idiopatickej žihľavky. Použitie u detí od 6 do 12 mesiacov je možné len na lekársky predpis a pod prísnym lekárskym dohľadom.

Ako užívať liek Cetirizine pre dospelých a deti - zloženie, účinná látka, uvoľňovacia forma a dávkovanie

Mnoho ľudí neprikladá alergickým reakciám tela veľký význam pri dráždivých látkach, ale rinitída alebo obyčajná vyrážka môžu naznačovať veľké zdravotné problémy. S vývojom alergií by ste mali okamžite vyhľadať lekára, aby predpísal vhodný liek. Cetirizín - návod na použitie pripojený v kvapkách, sirupe alebo tabletách pomôže dočasne zlepšiť stav pacientov akéhokoľvek veku. Odporúča sa tiež použiť liek po konzultácii s lekárom.

Čo je cetirizín?

Liek je zaradený do zoznamu potrebných liekov a vydáva sa bez lekárskeho predpisu. Kvapky, sirup a tablety cetirizínu pôsobia na pozadí blokovania histamínových receptorov. Liek má pozitívny vplyv na skoré štádium alergií, zabraňuje rozvoju opuchnutej tváre, znižuje priepustnosť kapilár a zmierňuje kŕče hladkého svalstva. Cetirizín eliminuje kožnú reakciu na zavedenie špecifických alergénov a histamínu, znižuje bronchospazmus pri bronchiálnej astme.

zloženie

Výrobca tohto antihistamínového lieku je nemecká farmakologická spoločnosť Salyutas Pharma GmbH. Hlavnou účinnou látkou je cetirizín dihydrochlorid. Toto je antihistaminikum druhej generácie, derivát hyperazínu. Cetirizín hydrochlorid neinhibuje centrálny nervový systém. To je v porovnaní s antihistaminikami 1. generácie. Cetirizínové pomocné látky zahŕňajú:

  • koloidný oxid kremičitý;
  • monohydrát laktózy;
  • krospovidón;
  • stearát horečnatý;
  • mikrokryštalická celulóza:
  • obal: hypromelóza, polydextróza, makrogol, oxid titaničitý.

Uvoľňovací formulár

Antialergický liek Cetirizín je dostupný vo forme tabliet, sirupov a kvapiek na vnútorné použitie. Posledné dve sú vhodné pre dospelých aj pre deti. Priehľadné kvapky Cetirizín sa uvoľňuje v kvapkadlách a fľašiach s obsahom 20 alebo 10 ml. Bezfarebný sirup s vôňou banánov sa predáva v fľašiach z tmavého skla s objemom 150 alebo 75 ml. Odmerná lyžica je súčasťou balenia. Cetirizine biele poťahované tablety sú dostupné v 7 alebo 10 kusoch v blistroch a 1, 2 blistroch s návodom na použitie v škatuli..

Mechanizmus akcie

Akonáhle je v tele, cetirizín sa viaže na receptory histamínu, ktoré blokuje. Výsledkom je, že nervové zakončenie sa nemôže viazať na histamín, takže neexistujú žiadne alergické príznaky. Okrem toho cetirizín dihydrochlorid blokuje aktivačnú fázu buniek alergického zápalu - eozinofilov. Podľa návodu na použitie sa liek opakovane študoval, počas ktorého sa preukázalo, že je bezpečný z hľadiska zdravia a terapeutickej účinnosti.

Z čoho je cetirizín?

Všetky indikácie na použitie cetirizínu uvedené v návode na použitie patria do kategórie alergických chorôb. Tento liek je účinný vo všetkých formách patológie, okrem mimoriadnych udalostí. Podľa pokynov je cetirizín indikovaný v nasledujúcich podmienkach:

  • mokrý a suchý ekzém;
  • senná nádcha;
  • alergická dermatitída;
  • žihľavka;
  • senná nádcha;
  • odstraňuje príznaky sezónnych a celoročných alergií: sčervenanie sliznice, kýchanie, výtok z nosa, slzenie, upchatie nosa, svrbenie kože.

Návod na použitie cetirizínu

Dospievajúci vo veku 12 rokov a dospelí, Cetirizine Akrikhin, sa predpisujú perorálne v jednej dávke 10 mg večer večer. Pri výraznej alergii sa tablety môžu predpisovať dvakrát denne - ráno a večer, 5 mg. Pacientom so zlyhaním obličiek je predpísaná polovica indikovanej dávky. Lekári neodporúčajú používanie lieku počas tehotenstva a počas dojčenia (laktácia), pretože cetirizín má schopnosť preniknúť do materského mlieka..

Po perorálnom podaní sa liek vstrebáva z tráviaceho traktu do hodiny. Biologická dostupnosť všetkých liekových foriem cetirizínu je rovnaká. Konštantná koncentrácia v plazme po začiatku podávania sa dosiahne po troch dňoch. Cetirizín sa vylučuje 2/3 obličkami a 1/3 stolice. U pacientov s poškodenou funkciou obličiek je potrebná zmena dávkovania, pretože počas hemodialýzy sa účinná látka z tela takmer neodstráni..

pilulky

Cetirizín tablety sa predpisujú dospelým a dospievajúcim vo veku od 12 rokov. Okrem vyššie uvedených príznakov alergií sa používajú na liečbu ochorení ústnej dutiny (glositída, gingivitída, drogová stomatitída) a angioedému Quincke. Po perorálnom podaní sa biele tablety majú zapiť vodou (asi 200 ml). Trvanie liečby je individuálne, podľa pokynov - od 7 dní do 6 mesiacov. Štúdie preukázali, že liek Cetirizin je bezpečný aj pri dlhodobej liečbe..

kvapky

Na rozdiel od bielych tabliet môžu deti podať kvapky cetirizínu. V tejto forme dostanú deti liek už od jedného roku. Dávka pre najmenších pacientov nepresahuje 5 kvapiek (10 mg) denne. Od dvoch do šiestich rokov môže byť dávka pre dieťa 10 kvapiek (5 mg) / deň. Po veku šiestich rokov sa cetirizín predpisuje v 20 kvapkách (10 mg) / deň. Pri krátkodobých alergiách sa liek užíva najlepšie na týždeň..

sirup

Cetirizín vo forme sirupu sa predpisuje najmä deťom vo veku 2 až 6 rokov. Podľa pokynov môžu dospievajúci a dospelí užívať 2 kopčeky 5 mg lieku denne, najlepšie večer. Deti od 2 rokov s telesnou hmotnosťou do 30 kg môžu piť 5 ml sirupu a viac ako 30 - 2 ml. Je možné použiť 5 ml 2-krát denne ráno a večer. Dávkovanie sa prideľuje jednotlivo. Pri sezónnych alergiách je priemerná doba liečby 3-6 týždňov. U pacientov s poruchou funkcie pečene je potrebná opatrnosť..

Vedľajšie účinky

Podľa recenzií je pacient cetirizín všeobecne dobre tolerovaný. Ak sa vyskytnú vedľajšie účinky v dôsledku predávkovania alebo individuálnej neznášanlivosti lieku, majú prechodnú povahu. Obmedzte lieky na starších pacientov a ľudí s chronickou renálnou alebo hepatálnou insuficienciou. Vedľajšie účinky cetirizínu:

  1. Nervový systém a zmyslové orgány. Môže sa vyskytnúť migréna, závraty, ospalosť, nepokoj, únava, depresia, nespavosť, kŕče lýtkových svalov. Niekedy je narušený pocit vône, videnia a ubytovania.
  2. Obehový systém. Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť srdcová frekvencia, hypertenzia, zlyhanie srdca.
  3. Dýchací systém. Pneumónia, zvýšená bronchiálna sekrécia, nádcha, nosový polyp, hyperventilácia. Bronchitída, faryngitída, sínusitída.
  4. Genitourinárny systém. Existuje oneskorenie v močení, infekcia močových ciest, vaginitída, intermenštruačné krvácanie, cystitída, oslabenie libida..
  5. Systém podpory a pohybu. Niekedy začínajú bolesti chrbta, svalová slabosť, myalgia, artralgia. Artritída, artróza sa vyvíja.
  6. Koža. Môžete vidieť vyrážky, alopéciu, suchú pokožku, zvýšené potenie, ekzém, erytém.

kontraindikácie

U osôb s amnestickými údajmi, ktoré majú zvýšenú citlivosť na hydroxyzín alebo cetirizín dihydrochlorid, je liek kontraindikovaný. Tiež nemôžete užívať liek so zníženou mierou obličiek (hladina KK 30-49 ml / min). Podľa pokynov je používanie cetirizínu u ľudí na hemodialýze zakázané. Liek nemôžete predpísať s deficitom laktázy, intoleranciou laktózy a syndrómom malabsorpcie glukózy a galaxie. Použitie liečiva sa výhodne uskutočňuje opatrne za nasledujúcich podmienok:

  • vek nad 65 rokov;
  • deti do 6 rokov;
  • súčasne s etanolom, barbiturátmi, opioidnými analgetikami.

Interakcia

Nebola preukázaná žiadna významná klinická interakcia cetirizínu s inými liekmi. Spoločné použitie s teofylínom môže viesť k zníženiu celkového klírensu antihistamínu. Počas obdobia užívania lieku sa musíte zdržať všetkých druhov činností, ktoré si vyžadujú rýchlu psychomotorickú reakciu alebo vysokú koncentráciu pozornosti.

analógy

Ak je cetirizín neúčinný alebo ak existujú kontraindikácie lieku, lieky s podobným účinkom sa predpisujú za rôzne ceny. Tie obsahujú:

  1. Zirtek. Zabraňuje vývoju alergií, uľahčuje jeho priebeh. Má antiexudatívny, antipruritický účinok.
  2. Zodak. Antialergický liek 2 generácií s hlavnou látkou cetirizín dihydrochlorid. Podľa návodu na použitie nespôsobuje ospalosť alebo sedatívne účinky na organizmus.
  3. CESER. Liečivo je levocetirizín. Tablety sú indikované na akútnu konjunktivitídu, atopickú dermatitídu, angioedém, alergickú rinitídu..

Je ľahké získať cetirizín s akoukoľvek formou uvoľnenia v lekárni. Antihistaminikum bude stáť veľa, ak si ho objednáte a kúpite v internetovom obchode v množstve niekoľkých kusov počas celého obdobia liečby. Odhadované náklady na cetirizín v Moskovskej oblasti:

Cetirizine - recenzie, cena, analógy, forma uvoľnenia

Na liečbu sezónnych alergií, ako aj chronickej urtikárie sa odporúča uprednostniť lieky s cieleným účinkom na príznaky alergie, s trvalým účinkom a minimálnymi vedľajšími účinkami (pri rovnakej žihľavke môže liečba dosiahnuť až päť až šesť týždňov). Alergistom sa odporúča venovať pozornosť cetirizínu vo forme tabliet a kvapiek - liek je v tele dobre tolerovaný, nespôsobuje nepriaznivé účinky na organizmus a nevyvoláva abstinenčný syndróm..

Opis liečiva

Liek ako blokátor H1 receptorov má dobrý antialergický účinok, ktorý jemne pôsobí na organizmus. Pomáha odstraňovať príznaky alergie vo forme svrbenia, opuchu, vyrážok. Výhoda lieku:

  • znížená priepustnosť kapilár;
  • relaxácia svalov znížením ich kŕčov;
  • eliminácia reakcií na koži (najmä pri urtikárii);
  • znížená bronchiálna aktivita počas astmatickej exacerbácie u pacientov.

Použitie cetirizínu jemne ovplyvňuje telo bez toho, aby malo hypnotický a sedatívny účinok. Účinná látka začne účinkovať do hodiny po podaní dávky, maximálna koncentrácia cetirizín dihydrochloridu sa pozoruje v systémovom obehu štyri až päť hodín po užití lieku, trvanie antialergického účinku nepresiahne 24 hodín.

Ak liečba trvá dlhšie ako päť dní, kumulatívny účinok pretrváva ďalšie tri dni po liečbe. Použitie tabliet cetirizínu podľa pokynov v súlade s dávkovaním a odporúčaniami ošetrujúceho lekára úplne eliminuje účinok vysadenia lieku (t. J. Syndrómu závislosti)..

Má dobrú absorpciu v bunkách a tkanivách, maximálna koncentrácia v systémovom obehu sa stanoví krvným testom do jednej hodiny po aplikácii. Metabolizmus sa vykonáva v pečeni s premenou na neaktívny metabolit. Väčšina účinnej látky sa vylučuje obličkami močom, malé množstvo do konečníka. Obdobie úplného vylúčenia obličkami je 90 - 96 hodín.

Uvoľnenie formulárov

Liečivo je cetirizín hydrochlorid v dávke 10 miligramov na tabletu alebo jeden mililiter kvapiek.

Formy uvoľňovania Cetirizínové kvapky a tablety, ktoré obsahujú rovnaké množstvo účinnej látky. Názov tekutého roztoku je Cetirizine Hexal, tabletová forma - Cetirizine Teva.

Indikácie pre použitie

Liečba cetirizínom by sa mala vykonávať iba po dohode s ošetrujúcim lekárom, ktorý na základe identifikovaných príznakov, prítomnosti chronických ochorení a závažnosti stavu pacienta vyberie najoptimálnejšiu možnosť. Cetirizín sa odporúča použiť, ak sa u pacienta vyvinie:

  • alergická rinitída, ktorá sa vyskytuje sezónne alebo sa objavuje pravidelne počas celého roka;
  • alergická konjunktivitída;
  • žihľavka v jej akútnom alebo chronickom štádiu (liek sa používa na dlhodobú liečbu chronického priebehu žihľavky;
  • neurodermatitída;
  • dermatitída (atopická, alergická, jedlo atď.) sprevádzaná svrbením.

Inštrukcie na používanie

Ako aplikovať kvapky

Cetirizín v kvapkách sa predpisuje na liečbu alergií u detí starších ako jeden rok a dospelých. Optimálny čas na užitie lieku je večerný čas.

  • deti (od 12 rokov) a dospelí užívajú 20 kvapiek lieku v jednej dávke;
  • odporúčaná dávka pre deti od 2 do 6 rokov - 10 kvapiek;
  • od jedného roka do dvoch rokov - 5 kvapiek.

Pri zlyhaní obličiek sa má dávka znížiť presne dvakrát oproti pôvodnému. U pacientov starších ako šesťdesiat rokov nie je potrebné dávku upravovať. V prípade zlyhania pečene by mal liek vyberať dávku výlučne individuálne a iba lekár!

Trvanie liečby sa pohybuje od jedného do šiestich týždňov. Napríklad pri alergickej konjunktivitíde a rinitíde môže liečba trvať až šesť týždňov, ak rastliny rýchlo kvitnú a príznaky vymiznú pred šesťtýždňovým obdobím, môžete sa obmedziť na terapeutickú liečbu jeden až dva týždne..

Odporúčania na použitie tabliet

Použitie tabliet cetirizínu je založené na nasledujúcich zásadách. Tableta sa nemá žuť vodou. Je optimálne vziať si ju pred spaním kvôli možnej pravdepodobnosti sedatívneho účinku.

Princíp dávkovania pre deti a dospelých:

  • staršie ako 12 rokov - 10 mg (1 tableta) raz denne;
  • vo veku od 6 do 12 rokov (za predpokladu, že hmotnosť dieťaťa presahuje tridsať kilogramov) - 10 mg za deň, ak je hmotnosť v uvedenom veku nižšia ako 30 kg - dávka lieku v jednej dávke je 5 mg.

Cetirizín pri liečení žihľavky

Droga sa úspešne používa pri liečbe urtikárie u dospelých a detí. Niektorí odborníci, keď sa objavia príznaky charakteristické pre dané ochorenie, na jeho odstránenie odporúčajú použitie cetirizínu alebo jeho analógov (Zodak, Cetrin atď.)..

Droga má silný antialergický účinok, odkazuje na antihistaminiká druhej generácie. Výhodou cetirizínu je rýchly účinok na receptory, ktoré produkujú histamín a vyvolávajú alergické symptómy na koži vo forme svrbenia, červených škvŕn atď..

Je veľmi dôležité, aby účinok samotného liečiva bol dlhý, viac ako 24 hodín a pri priebehu liečby dlhšej ako päť dní, terapeutický účinok trval 72 hodín, čo naznačuje kumulatívny účinok. Podľa lekárov je cetirizín plne opodstatnený pri liečbe urtikárie, ktorá sa vyznačuje dlhodobým užívaním tejto drogy..

Nespornou výhodou v porovnaní s inými liekmi proti alergiám je prienik účinnej látky cetirizínu do horných vrstiev kože, a preto sa tento liek dokonale prejavuje pri liečbe príznakov, ktoré sa vyskytujú presne v horných vrstvách epidermy..

Cetirizín je jediný liek druhej generácie antihistamínovej skupiny, ktorý sa používa na liečbu alergií u detí od šiestich mesiacov..

Koľko stojí. O nákladoch na liek

Tento liek sa predáva na voľnom trhu, takže si ho môžete kúpiť v akejkoľvek lekárenskej sieti. Cena Cetirizine Teva (tvrdá škrupina) sa pohybuje od 90 do 140 rubľov. Môžete si kúpiť generický cetirizín - domáci cetirizín vertex, v ktorom je liečivou látkou cetirizín hydrochlorid v cene od 80 do 120 rubľov. Cena za kvapky cetirizínu je od 200 do 260 rubľov

Náklady na analógy cetirizínu sú tieto:

  • Cetrin sa predáva za cenu 230 až 270 rubľov;
  • Amertil sa predáva za podobnú cenu..

Stručný prehľad analógov

Vzhľadom na vysokú popularitu a význam u pacientov pri liečbe sezónnych a chronických alergických prejavov sa môže cetirizín nahradiť analógmi na základe presne tej istej účinnej látky - cetirizín dihydrochloridu. Najobľúbenejšie analógy dostupné za cenu sú Zirtek, Zodak, Parlazin, Tsetrin.

kontraindikácie

Antialergiká, ktoré sú blokátormi receptorov H1, sú povolené pre obmedzenú kategóriu pacientov. Pred začatím liečby cetirizínom je nevyhnutné poradiť sa s lekárom. Iba odborník bude schopný presne určiť, či je tento liek vhodný na liečbu alergií alebo nie..

Pokyny hovoria, že tablety a kvapky cetirizínu budú pri liečbe jednotlivcov kontraindikované:

  • nedosiahnutie veku šiestich rokov (neodporúča sa, aby liečivo bolo vo forme tabliet, v kvapkách je povolené);
  • s individuálnou neznášanlivosťou na cetirizín dihydrochlorid alebo spojivá;
  • počas tehotenstva;
  • s chronickým zlyhaním obličiek alebo zhoršením ochorenia obličiek v čase vzniku alergie;
  • s glukózovou intoleranciou;
  • nedostatok laktázy.

U pacientov s renálnou alebo hepatálnou insuficienciou je použitie cetirizínu povolené iba pod dohľadom špecialistu - ak sa zhorší pohoda a fungovanie životne dôležitých orgánov, liečebný priebeh by sa mal okamžite zastaviť, aby sa zabránilo vzniku nežiaducich vedľajších účinkov a zlyhania vnútorných orgánov..

Použitie lieku v starobe by sa malo vykonávať aj opatrne, podľa pokynov a podľa odporúčaní odborníka.

V priebehu liečby by sa malo vzdať riadenia vozidiel, zložitých mechanizmov, pokračovať v práci vyžadujúcej maximálnu koncentráciu.

Vedľajšie účinky

Pri liečbe je dôležité riadiť sa pokynmi na použitie cetirizínu. Liek je zvyčajne v tele dobre tolerovaný, nespôsobuje vedľajšie účinky, ktoré by mohli slúžiť ako dôvod na stiahnutie lieku. Zvyčajne sa vyskytujú nežiaduce prejavy v dôsledku individuálnych charakteristík tela a prejavujú sa vo forme hnačky, bolesti v epigastriu, nadmernej excitácie, asténie, vyrážok na koži..

Recenzie liekov

Angelina Maruk:

Vynikajúci liek pri liečbe urtikárie. Táto choroba je zákerná a spôsobila mi veľa nepohodlia. Sotva sa z nej môžem úplne zotaviť, ale tu môžem úplne odstrániť príznaky choroby - môžete okamžite po aplikácii prvej tablety. V tabletách sa mi liek viac páčil - prinajmenšom si môžem dať dosku s liekom do kozmetického vaku a vziať so sebou so sebou na služobné cesty alebo na služobné cesty. Kvapky sú tvrdšie - vždy existuje riziko rozbitia fľaše. Nezažil som vedľajšie účinky. Určite neexistovala ospalosť ani slabosť.

Zakhar Sysoev:

Liečená alergickou rinitídou spôsobenou cetirizínom. Nástroj je veľmi dobrý. Všetky príznaky rýchlo ustúpili. Droga začala pôsobiť do pol hodiny po podaní. Trvanie akcie trvá dlho.

cetirizín

Cetirizín - antialergické činidlo blokátora H1-histamínového receptora
Cetirizín je kompetitívny antagonista histamínu, metabolit hydroxyzínu, blokátor H1-histamínových receptorov. Inhibuje vazoaktívny intestinálny peptid (VIP), látku P, neuropeptidy podieľajúce sa na vývoji alergickej reakcie. Zabraňuje vývoju a uľahčuje priebeh alergických reakcií, má antipruritický a antiexudačný účinok. Ovplyvňuje skoré štádium alergických reakcií, obmedzuje uvoľňovanie zápalových mediátorov v „neskorom“ štádiu alergickej reakcie, znižuje migráciu eozinofilov, neutrofilov a bazofilov. Znižuje priepustnosť kapilár, zabraňuje rozvoju opuchu tkanív, zmierňuje kŕče hladkých svalov.
Eliminuje kožnú reakciu na zavedenie histamínu, špecifických alergénov, ako aj ochladzovanie (so studenou urtikáriou). Znižuje bronchokonstrikciu indukovanú histamínom pri miernej astme. Prakticky žiadne anticholinergické a antiserotonergické účinky. V terapeutických dávkach prakticky nespôsobuje sedatívny účinok. Terapeutický účinok sa vyvíja 2 hodiny po podaní, maximum po 4 hodinách a trvá viac ako 24 hodín. Na pozadí priebehu liečby sa nevyvíja tolerancia na antihistamínový účinok cetirizínu. Po ukončení liečby účinok pretrváva až 3 dni.
farmakokinetika
Sanie. Po perorálnom podaní sa rýchlo absorbuje. Maximálna koncentrácia v plazme (Cmax) sa dosiahne po 1 hodine. Užívanie lieku s jedlom nemá vplyv na množstvo absorpcie, ale rýchlosť absorpcie sa mierne znižuje (čas na dosiahnutie Cmax sa zvyšuje o 1 hodinu).
Distribution. Cetirizín sa viaže na plazmatické bielkoviny o 93%. Distribučný objem (Vd) - 0,5 l / kg. Vylučuje sa do materského mlieka. Neakumuluje sa.
Metabolizmus. V malých množstvách je metabolizovaný na farmakologicky neaktívny metabolit (na rozdiel od iných blokátorov H1-histamínových receptorov metabolizovaných v pečeni za účasti izoenzýmového systému cytochrómu P450)..
Chov. 60% liečiva sa vylučuje v nezmenenej forme obličkami do 96 hodín a približne 10% sa vylučuje črevami. Polčas (T1 / 2) je 7-10 hodín, počas hemodialýzy sa prakticky neodstráni.
Farmakokinetika v osobitných klinických prípadoch. T1 / 2 detí vo veku 6-12 rokov - 6 hodín U pacientov s poškodenou funkciou obličiek alebo pečene sa vylučovanie liečiva spomaľuje a zvyšuje sa T1 / 2.

Indikácie pre použitie:
Cetirizín sa odporúča pre dospelých a deti staršie ako 12 rokov: symptomatická liečba sezónnej a celoročnej alergickej rinitídy so sprievodnou alergickou konjunktivitídou; chronická idiopatická žihľavka.
Cetirizín sa odporúča deťom vo veku 6 až 12 rokov: symptomatická liečba sezónnej a celoročnej alergickej nádchy; chronická idiopatická žihľavka.

Spôsob aplikácie:
Dovnútra. Tablety cetirizínu sa úplne prehltnú, bez žuvania, s malým množstvom vody, najlepšie večer.
Dospelí, deti staršie ako 12 rokov s hmotnosťou nad 30 kg
10 mg (1 tableta) jedenkrát denne.
Deti 6-12 rokov
S telesnou hmotnosťou nad 30 kg. 10 mg jedenkrát denne alebo 5 mg (1/2 tablety) 2-krát denne (ráno a večer).
S telesnou hmotnosťou menej ako 30 kg. 5 mg (1/2 tablety) jedenkrát denne.
U pacientov so zlyhaním obličiek závisí úprava dávky od hodnoty QC a je uvedená v tabuľke:

Vedľajšie účinky:
Výskyt nežiaducich reakcií je klasifikovaný podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie: veľmi často - najmenej 10%; často - najmenej 1% a menej ako 10%; zriedka - nie menej ako 0,1% a menej ako 1%; zriedka - nie menej ako 0,01% a menej ako 0,1%; veľmi zriedka - menej ako 0,01%, vrátane ojedinelých prípadov.
Na strane krvi a lymfatického systému: veľmi zriedka - trombocytopénia.
Z imunitného systému: zriedka - reakcia z precitlivenosti; veľmi zriedka - anafylaktický šok.
Z nervového systému: zriedka - parestézia, nepokoj; zriedkavo - kŕče, poruchy pohybu, agresia, zmätenosť, depresia, halucinácie, nespavosť; veľmi zriedka - narušenie chuti, mdloby.
Z kardiovaskulárneho systému: zriedka - tachykardia, búšenie srdca.
Zo strany orgánu videnia: veľmi zriedka - poruchy ubytovania, rozmazané videnie, okulogyrická kríza.
Z gastrointestinálneho traktu: zriedka - hnačka.
Na strane pečene a žlčových ciest: zriedka - zvýšená aktivita "pečeňových" transamináz, alkalickej fosfatázy, γ-glutamyltransferázy; veľmi zriedka - hepatitída.
Z kože a podkožného tkaniva: zriedka - svrbenie, vyrážka; zriedka - žihľavka; veľmi zriedka - angioedém, multiformný erytém.
Obličky a močové cesty: veľmi zriedkavo - dysúria, inkontinencia moču, ťažkosti s močením.
Iné: zriedka - asténia, nepohodlie; zriedkavo - opuchy, prírastok na váhe.

Kontraindikácie:
Kontraindikácie pri používaní lieku Cetirizín sú: precitlivenosť na cetirizín, ďalšie zložky lieku a deriváty piperazínu; deti do 6 rokov; tehotenstva; obdobie dojčenia; konečné zlyhanie obličiek (klírens kreatinínu (CC) menej ako 10 ml / min); hemodialyzovaní pacienti; intolerancia laktózy, nedostatok laktázy; glukózo-galaktózový malabsorpčný syndróm.
Bezpečnostné opatrenia: stredne závažné a závažné chronické zlyhanie obličiek; vek nad 65 rokov; súčasné použitie s liekmi, ktoré majú tlmiaci účinok na centrálny nervový systém (CNS), ako sú barbituráty, opioidné analgetiká, etanol, deriváty benzodiazepínu, zolpidem atď..

Tehotenstvo:
Cetirizín je kontraindikovaný u tehotných žien, pretože nedostatočné údaje o bezpečnosti a účinnosti.
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o alokácii cetirizínu do materského mlieka, cetirizín sa nemá používať počas dojčenia..
Interakcia s inými liekmi
Žiadna farmakokinetická interakcia s pseudoefedrinom, cimetidínom, ketokonazolom, erytromycínom, azitromycínom, diazepamom a glipizidom.
Súbežné použitie s teofylínom (400 mg / deň) vedie k zníženiu celkového klírensu cetirizínu (kinetika teofylínu sa nemení).
Myelotoxické lieky zvyšujú prejavy hematotoxicity cetirizínu.
Používanie cetirizínu sa musí ukončiť tri dni pred alergickými testami.
Pri používaní liekov, ktoré majú tlmiaci účinok na centrálny nervový systém, sa odporúča opatrnosť..

Predávkovanie:
Príznaky predávkovania liekom Cetirizín: ospalosť, úzkosť, zvýšená podráždenosť, zadržiavanie moču, sucho v ústach, zápcha, mydriáza, tachykardia.
Procedúra: abstinenčný liek, výplach žalúdka, príjem aktívneho uhlia, symptomatická terapia.

Podmienky skladovania:
Skladujte na tmavom mieste pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C.
Držte mimo dosahu detí.

Forma vydania:
Cetirizín - 10 mg filmom obalené tablety.
10 tabliet v blistri hliníkovej fólie / PVC / PVDC.
1, 2 alebo 3 blistre sú umiestnené v kartónovej krabici spolu s návodom na použitie.

zloženie:
1 tableta Cetirizín obsahuje úcinnú látku cetirizín dihydrochlorid 10,00 mg.
Pomocné látky: mikrokryštalická celulóza 40,00 mg, monohydrát laktózy 63,50 mg, koloidný oxid kremičitý 0,50 mg, stearát horečnatý 1,00 mg.
Shell Opadry OY-GM-28900 biela: hypromelóza (E464) 0,94 mg, polydextróza 0,94 mg, oxid titaničitý (E171) 0,94 mg, makrogol-4000 0,18 mg.

ďalej:
Počas užívania lieku Cetirizine je potrebná opatrnosť z dôvodu možného vývoja nežiaducich reakcií, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá a vykonávať potenciálne nebezpečné činnosti, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a rýchlosť psychomotorických reakcií..
U niektorých pacientov môže dlhodobá liečba Cetirizine-Teva zvýšiť riziko zubného kazu v dôsledku sucha v ústach. Z tohto dôvodu je počas liečby liekom potrebná dôkladná ústna hygiena..
Cetirizine-Teva sa používa opatrne u pacientov so stredne ťažkým až ťažkým chronickým zlyhaním obličiek, u starších pacientov (je možné zníženie glomerulárnej filtrácie).
Droga Cetirizine-Teva môže zosilniť účinky alkoholu, preto sa odporúča zdržať sa pitia alkoholu počas užívania drogy. U pacientov s dedičnou intoleranciou galaktózy, nedostatkom laktázy a zhoršenou absorpciou glukózy-galaktózy je liek Cetirizine-Teva kontraindikovaný.

cetirizín

Cetrizin je popredným predstaviteľom najnovšej generácie antihistaminík. Jeho pôsobenie sa vyznačuje predĺženým antialergickým účinkom [2]..

Cetirizín je účinná látka lieku Cetrin®, ktorý patrí do skupiny účinných blokátorov histamínu druhej generácie. Je určený na efektívne zvládnutie mnohých príznakov alergických reakcií (kašeľ, svrbenie nosa, vyrážky a začervenanie na koži, slzenie, fotofóbia atď.) [1].

Cetirizín sa syntetizuje ako kryštalický biely prášok, ľahko rozpustný vo vode. Dostupné vo forme tabliet. V kartónovom obale je 1 blister s 10 alebo 7 tabletami, ktoré obsahujú 10 mg účinnej látky a množstvo pomocných látok (stearát horečnatý, monohydrát laktózy, oxid titaničitý, koloidný oxid kremičitý a ďalšie)..

Liek pomáha zmierniť svrbenie slizníc, redukuje začervenanie a slzenie, vyrovnať sa s upchatím nosa, zbaviť sa nádchy a kýchania [1,2].

Inštrukcia cetirizínu

Režim užívania antihistamínu závisí od jeho formy uvoľňovania a veku pacienta. Veľkosť dennej dávky sa môže líšiť v prípade zistenia zníženej funkcie obličiek alebo zlyhania obličiek.

Zvážte všeobecné odporúčania pre použitie:

  • Dospelým sa odporúča používať jednu tabletu (10 mg) raz denne alebo pol tablety (5 mg) dvakrát denne.
  • U detí starších ako 6 rokov sa liek môže užívať rovnakým spôsobom..

Tablety sa zapijú dostatočným objemom vody, najmenej 200 ml.

Trvanie liečby, ako aj jej dávkovanie, závisia od individuálnych charakteristík pacienta a povahy prejavu alergií. V prípadoch so sezónnymi exacerbáciami dosahuje trvanie liečby 6 týždňov nepretržitého užívania lieku na základe cetirizínu [2]..

Indikácie na použitie cetirizínu

Nie všetky lieky na báze cetirizínu majú rovnaké indikácie na použitie. S liekom Cetrin® bol zaregistrovaný maximálny počet indikácií v Rusku:

  • sezónna a celoročná alergická nádcha;
  • alergická konjunktivitída;
  • senná nádcha (senná nádcha);
  • žihľavka (vrátane chronickej idiopatickej choroby);
  • svrbivé alergické dermatózy (atopická dermatitída, neurodermatitída);
  • angioedém (Quinckeho edém) 2

Vedľajšie účinky

Droga je zvyčajne dobre tolerovaná. V niektorých prípadoch sú možné tieto prípady:

  • ospalosť;
  • suché ústa
  • bolesť hlavy, závraty, migréna (zriedka);
  • nepohodlie v gastrointestinálnom trakte (dyspepsia, bolesti brucha, plynatosť),
  • alergické reakcie (angioedém, vyrážka, žihľavka, svrbenie) 2.

Cetirizín u detí

Blokátory histamínových receptorov, ktoré zahŕňajú cetrizín, sa v pediatrickej praxi už dlho používajú. Popularita tejto skupiny antialergických liekov je spôsobená skutočnosťou, že mechanizmus ich účinku na príčinu alergií je dobre známy..

Mnoho rodičov sa bojí podávať antihistaminikám dieťaťu: predpokladá sa, že tieto lieky spôsobujú ospalosť a množstvo vedľajších účinkov, ktoré sú zvlášť nežiaduce pre deti: zníženie kognitívnych funkcií a schopnosti učiť sa, poruchy spánku. Takéto lieky sa však postupne stávajú minulosťou. Druhá, posledná generácia antihistaminík, ako je uvedené vyššie, nemá prakticky žiadne negatívne účinky na dieťa.

Cetrizin je jedným z najpopulárnejších liekov predpisovaných deťom:

  • má vysokú špecificitu pre blokádu histamínových receptorov
  • takmer nereaguje s receptormi, ktoré sú zodpovedné za inhibíciu funkcií nervového systému;
  • Je obzvlášť účinný pri kožných prejavoch alergií v porovnaní s inými antihistaminikami.

Liek Cetrin® založený na cetirizíne je systémový liek, preto sa predpisuje v kurzoch [2,3].

Zoznam referencií:

[1] Gushchin I.S. Cetirizín je štandardom H1 - antihistamínového agenta [elektronický zdroj]. - Režim prístupu: www.health–medix.com. - (Dátum posledného prístupu: 27/09/17).

[2] Pokyny na použitie lieku na lekárske použitie Cetrinu®. - registračné číslo: P N013283 / 01.

[3] Kondyurina E. G. Tsetrizin v praxi pediatra // E. G. Kondyurina, T. N. Elkina, O. A. Gribanova // Rakovina prsníka. - 2013. - č. 2 - 63 s.

Cetirizine: návod na použitie

Liek Cetirizín patrí do skupiny blokátorov histamínového receptora Hi a je antialergickým činidlom.

Uvoľnite formu a zloženie lieku

Liek Cetirizín je dostupný vo forme tabliet na orálne podávanie. Biele tablety potiahnuté filmom ochranný obal, konvexné na oboch stranách, okrúhle, balené v blistroch po 10 kusoch (1-3) v kartónovej škatuľke, k lieku je pripojená podrobná anotácia s popisom charakteristík tabliet.

Každá tableta obsahuje v zložení 10 mg účinnej látky - cetirizín dihydrochlorid, ako aj množstvo ďalších pomocných látok vrátane monohydrátu laktózy..

Indikácie pre použitie

Liek Cetirizin sa predpisuje pacientom na zastavenie a prevenciu klinických prejavov alergickej reakcie v nasledujúcich stavoch:

  • nádcha spôsobená kvetinami, bylinkami, kvetmi;
  • alergická konjunktivitída;
  • žihľavka vrátane idiopatickej a alergickej;
  • senná nádcha;
  • alergická nádcha;
  • svrbenie kože dermatitídou, vrátane atopickej dermatitídy;
  • angioedém;
  • alergická reakcia na ultrafialové lúče;
  • uhryznutie hmyzom a opuch kože na pozadí uhryznutia.

Liek sa môže predpísať aj pacientom, ktorí sú náchylní na vývoj alergických reakcií na lieky, napríklad antibiotiká, sirup proti kašľu a ďalšie..

kontraindikácie

Tablety Cetizirinu sa môžu užívať perorálne až po dôkladnom prečítaní pripojenej anotácie, pretože liek má množstvo kontraindikácií a obmedzení na použitie:

  • závažné ochorenie obličiek sprevádzané zhoršenou funkciou orgánov;
  • vek do 6 rokov;
  • precitlivenosť na cetizirín;
  • tehotenstva a laktácie;
  • intolerancia laktózy, malabsorpčný syndróm;
  • akútne zlyhanie pečene.

Relatívna kontraindikácia na predpis lieku pacientom je bradykardia, choroby centrálneho nervového systému, vek nad 65 rokov..

Dávkovanie a spôsob podávania

Tablety cetirizínu majú predĺžený (dlhodobý) antialergický účinok. Liek sa užíva v dávke 10 mg jedenkrát denne, lepšie v noci, tableta sa okamžite prehltne bez rozdrvenia, vypije sa dostatočným množstvom vody.

Pre deti staršie ako 6 rokov sa dávka určuje individuálne v závislosti od ukazovateľov telesnej hmotnosti. Terapia sa začína 5 mg (1/2 tablety) 1-krát denne. Trvanie liečby určuje lekár pre každého jednotlivého pacienta..

Použitie počas tehotenstva počas laktácie

Štúdie a klinické skúšky lieku Cetirizine a jeho účinkov na graviditu a vývoj plodu neboli vykonané. Vzhľadom na nedostatok informácií o bezpečnosti tabliet pre matku a plod nie je liek Cetirizine predpísaný tehotným ženám..

Aktívna aktívna zložka tabliet sa vylučuje do materského mlieka a môže preniknúť do tela dieťaťa, preto liek Cetirizine nie je predpisovaný dojčiacim matkám. Ak je to potrebné, odporúča sa liečba dojčiacej matky na vyriešenie problému ukončenia dojčenia.

Vedľajšie účinky

Obvykle je liek Cetirizin pacientom bežne tolerovaný, ale pri nesprávne vypočítanej dávke, precitlivenosti na zložky tablety alebo pri predĺženom nekontrolovanom podaní lieku sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky:

  • na strane zažívacieho kanála - sucho v ústach, silný smäd, ťažkosť v žalúdku, nechutenstvo, niekedy nevoľnosť, zápcha;
  • z nervového systému - závraty, ospalosť, letargia, únava, bolesti hlavy, podráždenosť, apatia;
  • alergické reakcie - kožné vyrážky, svrbenie kože, idiopatická žihľavka;
  • na strane kardiovaskulárneho systému - zvýšený krvný tlak, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, bradykardia, poruchy srdcového rytmu.

Ak sa vyskytne jeden alebo viac vedľajších účinkov, liek sa musí okamžite vysadiť a vyhľadať lekára.

predávkovať

V prípade úmyselného prekročenia predpísanej dávky alebo dlhodobého nekontrolovaného užívania lieku vo veľkých množstvách sa u pacienta objavia príznaky predávkovania, ktoré sa klinicky prejavujú zvýšením opísaných vedľajších účinkov, dvojitým videním, znížením vedomia, zvýšeným krvným tlakom a vnútroočným tlakom a vývojom zlyhania obličiek..

Liečba predávkovania spočíva v okamžitom vysadení liekovej terapie, výplachu žalúdka, podaní entrosorbentov a symptomatickej liečbe..

Interakcia s inými liekmi

Pri súčasnom podaní tabliet cetirizínu s teofylínom sa klírens cetirizínu znižuje, čo by sa malo brať do úvahy a tieto lieky sa nesmú predpisovať súčasne..

Neodporúča sa predpisovať tablety cetirizínu súčasne s antacidami alebo enterosorbentmi, pretože táto lieková interakcia vedie k zníženiu terapeutického účinku antihistamínu..

Pod vplyvom lieku Cetirizine sa zvyšuje terapeutický účinok sedatív, antidepresív a psycholeptík..

špeciálne pokyny

Tablety cetirizínu sa majú predpisovať opatrne starším pacientom kvôli zníženiu glomerulárnej filtrácie a vysokému riziku vedľajších účinkov na liek..

Počas liečby tabletami cetirizínu nemôžete piť alkohol, pretože to zvyšuje riziko vedľajších účinkov na centrálny nervový systém..

Liek nie je predpísaný deťom mladším ako 6 rokov, pretože nie sú žiadne skúsenosti s používaním tabliet v tejto vekovej kategórii a bezpečnosť lieku nebola stanovená..

Počas liekovej terapie by sa človek nemal zdržať vedenia vozidla a obsluhujúceho zariadenia, ktoré si vyžaduje zvýšenú koncentráciu pozornosti. Je to z dôvodu pravdepodobnosti náhlej závraty a ospalosti pri vystavení tabliet..

Analógy cetirizínu

Analógy lieku Cetirizine sú:

  • Kvapky Zyrtec;
  • Zodakové kvapky;
  • Claritin tablety, sirup;
  • loratadín.

Pred výmenou predpísaného lieku jeho analógom by ste si mali prečítať priložené pokyny pre kontraindikácie a vekové obmedzenia.

Dovolenka a podmienky skladovania

Tablety cetirizínu sa predávajú v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Odporúča sa uchovávať liek mimo dosahu detí pri teplote najviac 25 stupňov. Čas použiteľnosti tabliet od dátumu výroby je 2 roky, neužívajte perorálne po dátume exspirácie.

Cena cetirizínu

Náklady na liek Cetirizine v lekárňach v Moskve sú v priemere 75 rubľov.